Bilgisayarların açıldıktan sonra kapanana kadar çalışması için aktif durumda olan birime Ram denir. Ramler bilgisayarların aktif hafızalarıdır yani aktif durumdaki her şeyi ram saklar bilgisayar kapatıldığı anda ramdeki bütün bilgiler silinir. Bu yüzden geçici hafıza birimi olarak adlandırılır.

Ramler üzerinde bulunan bacak şeklindeki ince teller altından yapıldığı için sarı bacaklı ram olarak adlandırılır. Hız ve kapasitelerine göre çok sayıda ram çeşidi mevcuttur. Ram üzerindeki arıza veya bilgisayardan kaynaklanan arıza nedeniyle ramler kullanılmaz hale gelebilir.

Bu haldeki ram modüllerine hurda ram adı verilir. Hurda ramler geri dönüşüm tesislerinde yapılarındaki kıymetli metaller, ağır metaller ve elektronik metallerin tekrar sanayide kullanılması için işlenir ve yapımında kullanılan altın, gümüş ve paladyum gibi değerli metaller tekrar kullanıma hazır hale gelirler.

Böylelikle doğaya zarar veren bütün madenler işlenerek doğanın korunmasına ve madenlerin tekrar kullanılarak tasarruf sağlanılmasına sebep olmaktadır. Hurda ramler yapılarına göre 2 ye ayrılmaktadır. Sarı bacaklı ram yani altından yapılan ramler ve gri bacaklı yani gümüşten yapılan ramler. Bunlardan en değerlileri sarı bacaklı olanlardır.