Teknolojinin hızlanması, teknolojiyle birlikte internet ve bilgisayarın değer kazanması gerçekleşmektedir. Bilgisayarın ekran görüntüsüne sahip olması ve gerçekleştirilen işlemlerin yapılabilmesi ana karta bağlı olmaktadır.

Bilgisayar donanımlarının birbirine bağlanılarak, koordineli halde çalışmasını sağlamak için kullanılan donanım ana kart olarak bilinmektedir. İnsan vücudunda ki beyin ne ise bilgisayar anakartı da o olmaktadır.

Bilgisayar içerisindeki parçaların iletişim kurması ve gerekli işlemlerin gerçekleşmesini bilgisayar anakartı sağlamaktadır. Anakartın yanında harici ve kart işlemcileri de bulunmaktadır. Bu işlemciler bilgisayar performansında oldukça etkili olmaktadır. Bilgisayarın olmazsa olmaz parçasını oluşturmaktadır.

Ana kart (dâhili) işlemcisi ve dâhili parça portları, bilgisayar anakartı oluşturan temel parçaları olmaktadır. Dâhili parça portları; pcı portları, pcı express portları, pcı express x16 portu, ide – ata portu, sata ve sata iki portları, distek sürücü bağlantı portu, güç bağlantı portu parçalarından oluşmaktadır.

Dâhili parça portları; işlemci cpu portu, ram portu- dımm port parçalarından meydana gelmektedir. Harici parça portları ise; klavye ve mouse portu, paralel port, seri port, usb port, ethernet portu ve ses portlarından oluşmaktadır.