Plastik işlemciler, hurda plastik işlemciler olarak da adlandırılmaktadır. FİBER iletken döneminde ortaya çıkmış işlemciler olarak bilinmektedir. Düşük işlemci ana kartı yüksekliği, bacaklı görüntüsü ve işlemci çekirdeğinin biraz yüksek olması, plastik işlemciyi diğer işlemci çeşitlerinden ayırmaktadır.

Üst düzeyi yeşil ve bacaklı, üst düzeyi siyah ve beyaz plastik işlemci ve sütlü kahve ve füme renklerinde amd hurda plastik işlemci çeşitleri bulunmaktadır. İşlemci içerinde; altın, gümüş ve paladyum bulunması, cep telefon ana kartı hurdaları kadar değerli olmasını sağlamaktadır.

Hurda plastik işlemciler, geri dönüşüm yöntemleri kullanılarak, geri dönüşüm tesislerinde, değerli maden ve hammaddelere dönüştürülmektedir. Hurda bir plastik işlemci peşin fiyatına yüksek fiyatlarda satın alınmaktadır.

Hem yenisinin hem eskisinin işe yaradığı ürünler maddi olarak faydalar sağlamaktadır. İşe yaramayan kullanılamaz hale gelen bu parçaların geri dönüşüm tesislerine teslim edilmesi; hem maddi kar elde edilmesini hem de tekrardan işe yarar bir malzeme olarak dönüştürülmesine katkı sağlamaktadır. Hurda olarak satın alınması ayrıca artı bir alternatif oluşturmaktadır. Geri dönüşüm malzeme israfını önlemektedir.